Pracovněprávní nároky: Odchod do předčasného důchodu při nemocenské

Nemocenská Ukončení pracovního poměru

Dobrý den, pokud pokračuji v nemocenské i po skončení pracovního poměru a chci jít do předčasného důchodu, nemá to vliv na oddálení předčasného důchodu, když jsem byla nemocná ?Děkuji !

Dobrý den,

Obecně se žádost o starobní důchod a nemocenská nevylučují. Nárok na starobní důchod vám vzniká i v dočasné pracovní neschopnosti i přes častý (neoprávněný) odpor okresní správy sociálního zabezpečení jej přiznat. Pro předčasný důchod však platí zvláštní pravidla. Stále je možné o něj žádat za stejných podmínek, nicméně v případě výplaty předčasného důchodu je souběh dávek nemocenského pojištění a předčasného důchodu vyloučen a to i za předpokladu že byl pracovní poměr již ukončen tak jako ve Vašem případě. K oddálení předčasného důchodu nedochází, nicméně dochází k zastavení výplaty dávek nemocenské, jež je nahrazena výplatou z předčasného důchodu