Pracovněprávní nároky: Odebrání příspěvku na péči

Pracovní úraz

Obracím se na vás ve věci svého dlouholetého známého, přítele mého manžela, jak by se dalo v jeho případě postupovat ve věci příspěvku na péči. V mládí utrpěl pracovní úraz, jehož následkem byla amputace nohy. S tímto problémem se vyrovnal a celý život pracoval jako konstruktér. V pozdějším věku onemocněl, neznám dopodrobna jeho všechny diagnózy, ale již cca 2 roky je ležák, odkázaný na pomoc manželky v základních životních potřebách - není schopen si dojít na WC, sám se umýt, učesat, oholit. Pobíral příspěvek na péči ve výši 4 tis. Kč měsíčně, který mu byl po přezkoumání odebrán, údajně proto, že jeho stav je trvalého rázu a aby dostal více, tak prý by musel mít alespoň 3 lékařské zprávy za rok, což je v jeho situaci nereálné. Jelikož ani on, ani jeho žena se nemají s kým poradit, kdo by jim zodpovědně řekl, co by měli podniknout, aby dosáhli nějakého výsledku, ne jen krčení rameny a odkazováním na pohled do obč.průkazu na datum narození. Děkuji vám jejich jménem za každou radu, jsem ochotná se podílet na příp. komunikaci, obstarání podkladů atd.

Dobrý den,

právní úprava příspěvku na péči je upravena v zákoně č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a v prováděcí vyhlášce č. 505/2006 Sb. V uvedených předpisech však nikterak není zmíněno podmínění výplaty příspěvku 3 lékařskými zprávami za rok. Pokud Váš známý skutečně splňuje zákonné podmínky a není schopen se o sebe sám postarat, měl by mu být příspěvek vyplácen.

Neznám však přesné podrobnosti Vašeho případu a nemám k dispozici potřebné materiály, tudíž Vám nedokážu přesně říct, proč byl Vašemu známého příspěvek na péči odebrán.

Pokud máte za to, že byl Vás známý zkrácen na svých právech, může vyhledat právní pomoc. Naše společnost Vám však v této oblasti nebude bohužel nápomocna, neboť se nejedná o oblast naší činnosti.