Bydlení: Odhalení klamavých informací při rekonstrukci domu

Skryté vady nemovitosti

Dobrý den, v červnu letošního roku jsme koupili nemovitost přes zprostředkovatele. V nabídce realitní kanceláře bylo jasně uvedeno, že v domě mají být veškeré rozvody elektřiny v mědi - to nám bylo potvrzeno i při osobní prohlídce nemovitosti samotnými majiteli. Při rekonstrukci (když jsme chtěli předělat zásuvky v kuchyni) jsme však zjistili, že elektřina v mědi je bohužel pouze od krabiček k vypínačům a zásuvkám (a to ještě ne úplně všude). Dle posudku elektrikáře bylo v mědi pouhých cca 10%. Tuto skutečnost jsme bohužel při prohlídce nebyli schopní odhalit. Z toho důvodu se cítíme poškozeni, protože jsme byli oklamáni informací, že elektřina je již v celém domě nová. V kupní smlouvě je však formulka, že přebíráme dům v takovém stavu v jakém je ke dni podpisu smlouvy. Myslíte, že je reálné dostat část peněz zpět?

Dobrý den

Vámi uvedený problém lze považovat za skrytou vadu nemovitosti, protože jste při uzavírání kupní smlouvy vycházeli z údaje o vlastnosti nemovitosti, kdy se tento údaj po koupi projevil jako nepravdivý, a současně jste na tuto vadu nemohli při vynaložení obvyklé pozornosti objevit.

V rámci práv z vadného plnění přichází v úvahu nárok na odstranění vady opravou, přiměřenou slevu z kupní ceny – sleva by měla odpovídat ceně opravy. Ačkoliv je lhůta pro uplatnění vad z nemovitosti 5 let od koupě, samotné vady je nutné uplatnit u prodávajícího bezodkladně po zjištění. Pokud dojde k jejich uplatnění v pozdějším časovém horizontu, hrozí, že soud právo z vadného plnění na základě námitky prodávajícího nepřizná. Prodávající nicméně nemá právo námitky, je-li vada důsledkem skutečnosti, o které prodávající v době předání nemovitosti věděl nebo musel vědět.

S pozdravem,

Vaše nároky.cz

Zpět do Bydlení