Pracovněprávní nároky: Odlišné platové podmínky za stejnou práci

Vyplácená mzda

Dobrý den. Měl bych dotaz zda může zaměstnanec na stejné pracovní pozici. Mit mensi hrubý základ jak druhý když jsou zaměstnání stejnou dobu což je 3roky. S pozdravem Toula

Dobrý den,

Zaměstnanci přísluší za práci vykonanou v pracovním poměru pro zaměstnavatele za podmínek stanovených v zákoníku práce mzda. Mzda se poskytuje podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce, podle obtížnosti pracovních podmínek, podle pracovní výkonnosti a dosahovaných pracovních výsledků. Za stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty přísluší všem zaměstnancům u zaměstnavatele stejná mzda. Stejnou prací nebo prací stejné hodnoty se rozumí práce stejné nebo srovnatelné složitosti, odpovědnosti a namáhavosti, která se koná ve stejných nebo srovnatelných pracovních podmínkách, při stejné nebo srovnatelné pracovní výkonnosti a výsledcích práce. V souladu se zásadou smluvní volnosti však může zaměstnavatel se zaměstnancem sjednat odměnu, která přesahuje výši mzdy.