Ostatní: Odměna advokátovi je vyšší, než vymáhaná částka

Ostatní

Dobrý den, zaměstnavatel mi nezaplatil mzdu za měsíc květen a 3 dny za měsíc červen +proplacení dovolené, tak jsem si najmul advokatku, která domluvila mimosoudní vyrovnání a já jí teď mám zaplatit odměnu, která převyšuje vymahanou částku. Je to tak správně? Za odpověď děkuji M. B.

Dobrý den,

odměna advokáta se počítá, v souladu s advokátním tarifem, z vymáhané částky a její výše by podle stanoveného výpočtu neměla přesáhnout výši zmíněné částky. Advokát si však s klientem může domluvit i odměnu smluvní, jejíž výše se, podle advokátního tarifu §4 odst.3 a etického kodexu čl.10 odst. 2, odvíjí od složitosti věci. Složitost ovlivňují vyjednávací schopnosti a možnosti advokáta, jeho speciální znalosti a zkušenosti a další. Maximální hranice smluvní odměny není stanovena, musí být však přiměřená získávané částce a množství práce, kterou advokát má s případem.

Důležité je tedy podívat se, jak byla odměna definována ve smlouvě uzavřené s advokátem. I v případě, že by se jednalo o smluvní odměnu, neměla by její výše, vzhledem k tomu, že spor byl uzavřen mimosoudně, překročit vymáhanou částku.

Zpět do Ostatní