Pracovněprávní nároky: Odměna za práci navíc

Příplatky

dobry den chtela bych ze zeptat jestli ma zamestnanec narok na odmenu nebo priplatek pokud provadi svou praci a jeste dela praci navic za kolegyni v pracovni dobe a tato prace navic trva nepretrzite 4 tydny jednalo se totiz o praci za kolegyni ktera byla nemocna a tudiz jsme musely delat svou praci a jeste praci navic ale nejdnalo o prezcas ale prace byla vykonavana v pracovni dobe a byl nam receno nadrizenou ze musime delat praci navic tak dlouho nez se kolegy vrati z nemocenske a ze nemame narok na zadnou odmenu ze za praci navic dostavame jednou rocne odmeny ale ty odmeny dostavaji vsichni zamestnanci jednou rocne i kdyz nedelaji praci navic dekuji za odpoved Nesvadbova Yveta

Vážená paní Nesvadbová

V tomto případě se skutečně nejedná o nárokovou složku mzdy. Je pouze na zaměstnavateli, zda nějaký bonus za práci „navíc“ udělí. Pokud s prací navíc bez odměny nesouhlasíte, je třeba toto oznámit zaměstnavateli. Záleží ovšem, zda práce, kterou za kolegyni vykonáváte, náleží nebo nenáleží do okruhu práce, kterou jste povinna vykonávat podle pracovní smlouvy. Pokud náleží, nemá zaměstnavatel povinnost Vás této práce zprostit. Pokud nenáleží, nejste povinna ji vykonávat.

S pozdravem, Vaše nároky