Pracovněprávní nároky: Odměna za sepsání manuálu

Pracovní smlouva

Pracuji jako valcíř kovů na válcovně za tepla necelých 30 let. Sortiment válcovaných profilů je obsáhlý. Zaučení nového zaměstnance trvá, dalo by se říci i několik let. U nás neexistuje žádný manuál, veškeré vědomosti a postupy se tzv. dědily z generace na generaci, máme to v hlavě. Má zaměstnavatel právo na to, aby jsme sepsali věškeré naše vědomosti do nějakého obsáhlého manuálu? Můžeme požadovat nějakou finanční odměnu? Děkuji za odpověď.

Vážený pane

zákoník práce takovouto situaci neřeší. Je tedy pouze na dohodě mezi Vámi a zaměstnavatelem, zda si za tuto práci dohodnete nějakou odměnu. Je také otázka, jak je sepsána Vaše pracovní smlouva. Jelikož se jedná o znalosti, které se ve firmě předávají, jedná se o něco, co jste se i Vy sám naučil od zaměstnavatele (alespoň obecné postupy). V případě, že jste na vedoucí pozici, popř. máte se zaměstnavatelem dohodnuto, že jste pracovník zodpovědný za zaučování nových pracovníků na tyto pozice, by se sepsání manuálu dalo považovat za plnění pracovních povinností zaměstnance na základě příkazu zaměstnavatele. Pak by Vám skutečně žádná odměna nenáležela.

S pozdravem,

Vaše nároky