Pracovněprávní nároky: Odmítnutí jiné pracovní pozice a nárok na odstupné

Nárok na odstupné Přeřazení na jinou pracovní pozici

Bylo mi oznameno, že k 9.7.2018 končím na prac. miste (nastupuje nekdo jiný). Bylo mi nabidnuto jine prac. misto (jina prac. náplň). Nastoupil jsem 2/2017 a od 6/2017 mam smlouvu na dobu neurcitou. Nikdy jsem neobdrzel vytykaci dopis. Pokud nabidku odmitnu, musi me propustit s narokem na odstupné?

Dobrý den,

Ze zákona Vám zaměstnavatel nemá právo změnit pracovní místo bez závažných důvodů (závažné porušení povinností apod.), pokud jste s takovou změnou nesouhlasil. Pokud byste nabídku odmítl, pak by Vám mělo zůstat právo pracovat na dosavadní pozici. Pokud by se Vám i přes to zaměstnavatel rozhodl dát výpověď, pak právo na odstupné vzniká v závislosti na odůvodnění této výpovědi – pokud je výpověď dána z důvodu zrušení či přemístění části zaměstnavatele nebo z důvodu nadbytečnosti zaměstnance nebo snížení stavu zaměstnanců – pak by Vám právo na odstupné náleželo.