Pracovněprávní nároky: Odmítnutí práce přesčas

Práce přesčas

Pracuji ve zdravotnictí již 35 let a nechci již vykonávyt práci přesčas.Za jakych podmínek mohu práci přesčas odmítnout? Děkuji IH

Vážená paní,

zaměstnavatel má právo z vážných provozních důvodů práci přesčas nařídit, a to maximálně v rozsahu 150 hodin v kalendářním roce. Druhou podmínkou je, že nesmí za období 26 týdnů po sobě jdoucích činit v průměru více než 8 hodin v jednotlivých týdnech. V kolektivní smlouvě toto období může být sjednáno až na 52 týdnů. Zaměstnanec má povinnost ji vykonat. V případě, že konáte nad rámec této doby, jedná se o další dohodnutou práci přesčas pro zdrav. personál. Tuto již můžete odmítnout bez omezení.