Ostatní: Odpovědnost vlastníka bytu

Ostatní

Dobrý den,v roce 2012 mi babička darovala byt. Nyní jsem vlastníkem a babička má věcné břemeno dožití. Před půl rokem jí diagnozovali rakovinu slinivky, Potom má také cukruvku a atrofii mozku. Do současné doby byla soběstačná-žije v bytě sama. Bohužel se jí nyní stav zhoršil a byla na pár hodin hodně dezorientovaná. Bojíme se, že tento stav se bude zhoršovat a protože babička je silný kuřák, bojím se aby nevyhořela- bohužel už málem k tomu parkrát došlo. Proto se ptám, zda pokud dojde opravdu k nejhoršímu a babičky vinou dojde k požáru a dojde k zničení i jiných bytových jednotek, můžou škodu vymáhat po mě jako po vlastníkovi bytu? Děkuji

obrý den,

jako vlastník nemovitosti neodpovídáte ani neručíte za škody způsobené jinou osobou. Povinnost k náhradě škody za porušení zákonné povinnosti je založena pouze v případě zavinění. Jedná se o tzv. subjektivní odpovědnost. Pokud jste tedy škodu nezavinili, není možné po Vás požadovat její náhradu.

Pokud tedy dojde k nejhoršímu a Vaše babička způsobí požár a tím způsobí rozsáhlou škodu, nemůže být tato škoda požadována po Vás. Opačná situace by například byla, pokud by k požáru a následné škodě došlo nějakým zanedbáním Vaší povinnosti, například by v bytě bylo vadné elektrické vedení apod., které by požár způsobilo. Toto však není případ, který máte na mysli.

V souvislosti s Vaší situací je však ideální mít byt právě pro případy způsobení nějakých škod pojištěný. Pokud by došlo k situaci, kdy by skutečně k požáru došlo, došlo by k rozsáhlým škodám a dokonce by došlo například k úmrtí Vaší babičky, tak za škodu je odpovědná Vaše babička a ne vy, avšak závazek babičky nahradit škodu by se následně vypořádával v dědickém řízení. Pokud tedy babička má nějaký majetek a byla by povinna k náhradě škody, tak by tento majetek musel být prodán za účelem úhrady náhrady škody. To by samozřejmě byla škoda a proto by bylo vhodné mít na bytě sjednáno pojištění.

Zpět do Ostatní