Pracovněprávní nároky: Odškodné při výpovědi z důvodu nemoci z povolání

Nemoc z povolání Odškodnění za úraz

Dobrý den, má ze zákona zaměstnavatel povinnost vyplatit odškodné při výpovědi dle ZP § 52 d) (prac. úraz, nemoc z povolání). Tím nemyslím samotné plnění odškodného za pracovní úraz. Děkuji. V. H.

Dobrý den,

odškodnění bolestného za pracovní úraz má zaměstnavatel povinnost vyplatit na základě vydaného lékařského posudku o bolestném. Pokud máte na mysli odstupné, tak dostal-li zaměstnanec výpověď ze strany zaměstnavatele nebo byl-li rozvázán pracovní poměr z důvodu uvedeném v § 52 písm. d) zákoníku práce, přísluší zaměstnanci odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku (nezprostil-li se zaměstnavatel odpovědnosti).