Pracovněprávní nároky: Odškodné za bolesti kvůli pracovní obuvi

Bolestné

Dobrý den, již půl roku trpím bolestí a praskáním v oblasti bederní páteře, dále v oblasti kyšle a chodila. Mám za sebou několik hodin rehabilitační léčbu, avšak ne s pozitivním výsledkem. S ošetřujícím lékařem jsme přišli na to, že to způsobuje pracovní obuv dle BOZP firmy. Kvůli těmto problémům už nemohu tuto práci dále vykonávat, je však možné to dodatečně považovat za pracovní úraz? či by dokonce mohlo jít o nemoc s povolání? Mám právo v tomto případě na nějaké odškodné či bolestné? Děkuji.

Dobrý den,

pracovní úraz v takovém případě uznat nelze, nemoc z povolání Vám pak musí potvrdit závodní lékař. Jestliže Vám bude nemoc z povolání uznána, bude mít zaměstnavatel povinnost Vás převést na jinou pracovní pozici, kterou můžete vykonávat. Veškerý další vývoj se bude odvíjet dle uznání či neuznání nemoci z povolání, při neuznání nemoci nemáte nárok na nic. V případě uznání Vám zaměstnavatel bude dorovnávat výdělek, jestliže na nové pozici budete vydělávat méně. Pokud pro Vás náhradní pozici mít nebude, bude Vám muset dát výpověď a zaplatit odstupné.

S pozdravem Vaše nároky.cz