Ostatní: Odškodné za vedení kanalizace přes soukromý pozemek

Vlastnické právo

Dobrý den,Chci vás požádat o radu ohledně věcného břemene. V roce 29.7 2016 byl u nás zavedená kanalizace přes náš pozemek ,nyní po mě obec chce podepsat smlouvu o zřízení služebnosti (věcné břemeno) bez nároku na kompenzaci . Chci se zeptat jestli mám právo na odškodné za vedení kanalizace přes soukromí pozemek a jak bych měl dále postupovat, Křek

Dobrý den,

jedná se o služebnost inženýrské sítě podle §1267 a násl. NOZ. Věcné břemeno lze zřídit jako úplatné, tak i jako bezúplatné. Pokud si tedy ve smlouvě o zřízení věcného břemene úplatu dohodnete, pak na ní nárok máte. Pokud si však dohodnete bezúplatné věcné břemeno, pak nárok nemáte.

Zpět do Ostatní