Ostatní: Odškodnění po dopravní nehodě

Ostatní

Dobrý den, mohu se zeptat. Mám po dopravní nehodě, kdy do mého automobilu, já jsem POŠKOZENÝ, zezadu naboural automobilem VINÍK nehody a způsobil mi, dle vyšetření v nemocnici a lék. zpráv lehká zranění a 3 týdenní prac. neschopnost. Viník se tedy se dopustil přestupku dle § 125c odst. 1 písm. h) zák. č. 361/2000 Sb. o provozu na poz. komunikacích v probíhajícím přestupkovém řízení. Mohu se zeptat, při výslechu se na Policii ČR mohu připojit jako poškozený k projednávání škody (újma na zdraví) a žádat o tzv. Bolestné přímo viníka/nebo jeho pojišťovnu?A prosím, co si lze představit pod pojmem BOLESTÉ a co jakým způsobem jej mám vyčíslit?Děkuji Vám předem velice ještě tímto za odpověď, Novák, Praha, Pavel

Dobrý den,

1) V přestupkovém řízení můžete uplatňovat po viníkovi dopravní nehody náhradu škody za způsobenou majetkovou škodu. Jedná se o tzv. adhezní řízení. Majetkovou škodou se zde rozumí skutečná škoda, tedy například náklady na opravu vozidla, a také ušlý zisk.

V přestupkovém řízení se tedy přihlásíte se svým nárokem o náhradu škody. Co se týče skutečné škody, jedná se současně o Váš dotaz pod odrážkou 3). Vozidlo si necháte opravit, necháte si jej uvést do původního stavu a fakturu o opravě a doklad o zaplacení poté dodáte správnímu orgánu.

Co se týče ušlého zisku, zde musíte správnímu orgánu doložit podklady, na základě kterých může být vypočtena Váš průměrný výdělek. Typicky se tedy jedná o výplatní pásky. Průměrný výdělek se vypočítá za tzv. rozhodné období, kterým se rozumí předchozí kalendářní čtvrtletí (prakticky tak bude nutné dodat výplatní pásky za měsíce duben, květen a červen). Spolu s tím budete muset samozřejmě dodat rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti a výši nemocenské, kterou jste za období pracovní neschopnosti obdržel. Rozdíl mezi nemocenskou a mzdou, na kterou byste za období pracovní neschopnosti dosáhl, poté činí požadovaný ušlý zisk.

Výše uvedené nároky, tedy náhradu škody, poté typicky hradí pojišťovna viníka a to z titulu povinného ručení.

2) Bolestným se rozumí náhrada za vytrpěné bolesti způsobené újmou na zdraví. Jedná se o nemajetkovou újmu. Z toho důvodu není možné bolestné požadovat v přestupkovém řízení a i přesto, že byste tak učinil, Vás správní orgán odkáže na uplatnění tohoto nároku u civilních soudů.

Vyčíslení bolestného vypracovává k tomu vzdělaný lékař, který Vám vypracuje lékařský posudek. S tímto posudkem poté můžete žádat náhradu za bolestné.

3) Tento dotaz byl již zodpovězen v bodu č. 1.

Doufám, že jste všemu porozuměl. Pokud byste měl s vymožením nároku problém, neváhejte se na nás obrátit.

Zpět do Ostatní