Pracovněprávní nároky: Odškodnění trvalých následků

Trvalé následky

Dobrý den, v roce 8.10.2013 jsem měl pracovní úraz ramenního kloubu. Úraz byl řádně zaznamenán a uznán zaměstnavatelem a podobu neschopnosti jsem byl odškodněn (dorovnání průměrného platu). Po letech se bolest ramene znovu ozvala a nyní jsem opět v neschopnosti se stejnou diagnozou. U zaměstnavatele kde se mě stal pracovní úraz už nepracuji z důvodu že tuto práci jsem už dělat nemohl a chci se zeptat můžu po tak dlouhé době žádat o odškodnění trvalých následků. Pokud ano čím začít. Díky za odpověď.

Dobrý deň,

na vyjadrenie miery trvalých následkov slúži ztaženie společenského uplatnenia. Právo na odškodnenie za ztaženie společenského uplatnenia sa premlčí po 3 rokoch (§ 629 Občianského zákonníku). Táto 3 ročná premlčacia lehota začína odo dňa kedy sú preukázateľné nepriaznevé trvalé následky a je možné ich hodnotiť (je to spravidla 1 rok po pracovnom úraze).

Keď zoberieme do úvahy, že úraz sa Vám stal 8.10.2013 a trvalé následky bolo možné hodnotiť pravdepodobne okolo 8.10.2014 tak je Váš nárok za zťaženie společenského uplatnenia spôsobené pracovným úrazom zo dňa 8.10.2013 už premlčaný.

S pozdravom,