Pracovněprávní nároky: Odškodnění za nemoc z povolání OSVČ

Nemoc z povolání OSVČ

Můžu žádat odškodnění nemoci z povolání (operovaný karpální tunel obou HK) jinde, než u zaměstnavatele? většinou jsem pracoval jako OSVČ zedník? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

osoby pracující jako OSVČ, za které nikdo pojištění neodvádí, mají ponecháno na dobrovolném uvážení, zda budou účastny na nemocenském pojištění. Záleží tedy na tom, zda jste za svou osobu odváděl pojistné na nemocenském pojištění. Co se týče vzniku nároku na odškodnění, platí pro OSVČ obecné podmínky jako pro zaměstnance v pracovním poměru, a dále, že Vaše účast na nemocenském pojištění trvala nejméně po dobu tří měsíců bezprostředně předcházejících dni vzniku pracovní neschopnosti, dodržoval jste zákaz osobního výkonu samostatné výdělečné činnosti v této době, a také, že jste měl zaplacené pojistné na nemocenské pojištění za dobu účasti na nemocenském pojištění včetně kalendářního měsíce předcházejícího kalendářnímu měsíci, v němž Vám pracovní neschopnost vznikla.