Pojišťovny: Odškodnění za psychickou újmu dětí

Dopravní nehody

Dobrý den, na konci srpna tohoto roku do mého vozu, ve kterém jsem jela s dvěma malými dětmi, naboural řidič, naráz nás převrátil do příkopu na střechu. U pojišťovny viníka jsem uplatnila vyplacení bolestného, které mi můj obvodní lékař stanovil na určitý počet bodů. Pojišťovna viníka, spočítala hodnocení o 12 bodů méně. Zajímalo by mě, zdali na této pojišťovně mohu uplatnit něco jako psychickou újmu, neboť se do dnešního dne po traumatu počůrávají, budí se s pláčem, denně o nehodě mluví a při jízdě v autě neustále křičí pozor, pozor, nabourá do nás... Pokud je to možné, prosím o radu, jak postupovat. K větším fyzickým zraněním nedošlo. Dále bych prosila o informaci, zdali můžu Hodnocení bolestného uplatnit i u své životní/úrazové pojistky, kde mám navíc denní plnění sjednané až od tohoto měsíce...hezký den.

Dobrý den,

právní hodnocení Vaší situace je poněkud problematické, a to z toho důvodu, že zákon přímo nedává odpověď na situaci, o které mluvíte. Navíc, vzhledem k poměrně nedávné změně občanského zákoníku není rozhodování soudů v této otázce nijak zvlášť ustálené.

Zároveň je však nasnadě, aby taková újma nahrazena byla – záleží tedy na konkrétním rozhodnutí pojišťovny, případně soudce. Za snahu to dozajista ovšem stojí.

Ohledně Vaší druhé otázky záleží na konkrétní smlouvě uzavřenou s danou pojišťovnou. Doporučujeme tedy se poradit spíše s Vaším poskytovatelem pojištění, který Vám v tomto ohledu může podat konkrétnější informace než my.

S pozdravem,