Zdraví: Odškodnění za úraz na koni

Odškodnění za úraz

Dobrý den, prosím o info na jaké odškodnění máme nárok, když dcera jela na závodech na svém koni a jiný kůň, který se splašil, v plné rychlosti do nich narazil. Dcera má natřikrát zlomenou klíční kost, musela na operaci, náš kůň má zlomenou pánev, musí jen stát a pokud přežije už nikdy nebude závodit. A kdy se o odškodném má jednat? až při úplném doléčení obou ? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

je třeba posoudit, zda za splašení koně může organizátor závodu, nebo majitel koně. Toto by asi nejlépe vyplynulo z šetření policie. Pokud není jasné, po kom náhradu vymáhat, obraťte se primárně na majitele koně, který za něj nese zodpovědnost. Co se týče nároků, pak má dcera nárok na bolestné (které určuje ošetřující lékař, popř. pojišťovna, po ukončení léčení), v případě, že je zaměstnána, má nárok i na dorovnání ušlé mzdy během nemocenské dovolené, dále na majetkovou újmu (tzn. zničené sedlo, oblečení atd.), náklady na léčbu a ztížení společenského uplatnění (např. zhoršená hybnost ruky, určuje se cca rok po ukončení léčení). Vy osobně máte jako majitelka koně nárok na ušlý zisk (tj. kůň byl kupován pro závody, nyní již není schopen závodit), veterinární výlohy a v případě, že by kůň musel být utracen, i na cenu koně.

S pozdravem, Vaše nároky

Zpět do Zdraví