Pojištění automobilu: Odškodnění za ušlý zisk

Totální škoda Spor s pojišťovnou

Dobrý den, pojištěnec České pojišťovny nám zdemoloval automobil zn. Mercedes. Protože je auto 13 let starý a autorizovaný servis drahý, likvidátor prohlásil škodní událost za totální škodu, rozpočtem řešit nesvolil. Kromě zajištění rodinných potřeb, manžel s autem provozoval taxislužbu. Likvidátor nám řekl, že s autem nemáme nic dělat, dokud neproběhne aukce, která skončila až za 10 dnů po nehodě. Dopis s tím, kam se můžeme obrátit na prodej vraku jsme obdržely za dalších 10 dnů. Manžel auto neprodal a opravil z dílů z vrakovišťcož bylo strašně náročené, ale povedlo se. Peníze, nervy, stres. Oprava trvala 20 dnů od obdržení dopisu od pojišťovny. Požadovali jsme uplatnit ušlý zisk z provozu taxi a jaké bylo naše zděšení, když likvidátorka prohlásila, že máme nárok pouze za 5 dnů t.j. dokud nám nebylo sděleno, že jde o totálku. 5 dnů po nehodě jsme neměli žádný náhradní vůz na který jsme taktéž neměli nárok, peníze na nákup jiného obdobného auta jsme neměli a od pojišťovny jsme peníze za 5 dnů také neměli. Takže 5 dnů po nehodě jsme měli auto zdemolované nezodpovědným řidičem takže provozovat taxi nebylo čím. Je to vůbec možné, aby ten komu někdo jiný zničí auto do totální škody neměl nárok na nic, nemá nárok na opravu v servisu, nemá nárok na náhradní vozidlo a dokonce ani na prokázaný ušlý zisk do doby, kdy jsme auto dali do pojízdného stavu což trvalo necelé 3 týdny? Jsme důchodci, takže peníze na právníky nemáme. Podle jakých zákonů, či judikatur je možné aby při totální škodě neměl poškozený na nic nárok. Jak k tomu přijdeme a co můžeme dělat? Děkuji za radu. Jiřina H.

Dobrý den,

dle občanského zákoníku se za náhradu škody považují také nutně a účelně vynaložené náklady na provoz vypůjčeného vozidla v důsledku škodné události. Musí zde tedy existovat příčinná souvislost. V případě, že Váš manžel jako podnikatel neměl k dispozici jiné vlastní vozidlo, mohl si vypůjčit vozidlo, aby mohl dále podnikat ve stejném rozsahu. Při totální škodě je opravdu za přiměřenou dobu zapůjčení vozidla považována doba, než byl Váš manžel seznámen s tím, že náhrada škody bude provedena formou totální škody. I přestože se jednalo o totální škodu, je stále na Vás, jak s autem naložíte. Existuje několik možností – můžete počkat na pojistné plnění z totální škody, které je rozdílem obecné ceny vozidla před nehodou a „vraku“. Lze se však s likvidátorem dohodnout, že budete automobil opravovat. V tomto případě je pak nutné znát obecnou cenu vozidla a částku, do které je pojišťovna ochotna akceptovat faktury za opravu. Jinak, než doložením faktur, to učinit nelze. V tomto případě by pak doba výpůjčky nesměla být delší než doba opravy poškozeného vozidla. Tato doba se taktéž dokládá pomocí faktur za opravu. Na ušlý zisk nárok nemáte, neboť jste měli využít možnosti vypůjčení auta.