Ostatní: Odškodnění za znehodnocený pozemel

Ostatní

Přes pozemek ve vlastnictví fyzické osoby, ornou půdu, byl před rokem 1989 zbudován vodovodní řad. Na tomto pozemku je zábor části pozemku, cca 150 m2, navrstvená hlína, která slouží jako vstup k vodovodnímu řadu. Dotaz: Mohu od vlastníka řadu požadovat a) škodu za celé období od zbudování stavby, b) roční nájemné za znehodnocený pozemek nebo c) uvedení pozemku do původního stavu? Podle čeho se stanovuje výše škody a nájemného v tomto případě ? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

na základě Vámi uvedených informací není bohužel možné případ jednoznačně posoudit. Vše záleží na konkrétních okolnostech vybudování a užívání stavby. Pokud by byla stavba vybudována jako neoprávněná (např. tzv. černá stavba), či ve věci došlo k jinému porušení povinnosti, bylo by pravděpodobně možné náhradu škody požadovat (pokud však již neuplynula promlčecí lhůta). Je samozřejmě otázkou, jakým způsobem je zde upraven užívací vztah ke stavbě mezi vlastníkem pozemku a vlastníkem stavby (jako logické by se jevilo například zřízení věcného břemene). Pokud se jedná o neoprávněnou stavbu ve smyslu nového občanského zákoníku, bylo by možné se domáhat vypořádání vzájemného vztahu mezi vlastníkem pozemku a vlastníkem stavby, v extrémním případě odstranění stavby. Vzhledem k tomu, že se však zřejmě jedná o stavbu ve veřejném zájmu, nejeví se jako pravděpodobné, že by soud nařídil odstranění stavby. Je tak zřejmé, že ať již jsou výše uvedené okolnosti a skutečnosti jakékoli, nejlepším řešením je primárně dohoda.

Ve věci se tak nabízí hned několik možností řešení, které jsou však odvislé od okolností a skutečností rozhodných v daném případě.

Výše škody by se pak obecně mohla stanovit jako výše ušlého nájemného dle obvyklého nájemného za obdobnou část pozemku v dané oblasti. Je však třeba mít na paměti, že dle starého občanského zákoníku v případě práva na náhradu škody platí dvouletá subjektivní promlčecí lhůta.

Zpět do Ostatní