Reklamace/e-shopy: Odstoupení od koupi automobilu

Odstoupení od smlouvy

Dobrý den. Náš problém se týká nákupu nového automobilu. V prodejně Hyundai jsme si vybrali nové auto, na které nám byl schválený i úvěr. Zaplatili jsme zálohu ve výši 200tis. Kč. Bylo nám slíbeno, že auto budeme do týdne mít, protože jsme na něj chvátali. Dva dny před převzetím auta nám ze salonu volali, že auto jim do prodejny již dorazilo, ale že má bohužel poškozeý lak na střeše. Chtěli bychom nyní vědět, zda máme nárok na vrácení zálohy v plné výši a odstoupení od smlouvy. Poškozené auto za cenu nového ani se slevou koupit nechceme. Děkuji za odpověď. Šeda.

Dobrý den,

prodávající je povinen dodat kupujícímu věc s vymíněnými vlastnostmi. Pokud věc takové vlastnosti nemá, je plnění prodávajícího v rozporu se smlouvou. Dle občanského zákoníku je primárním způsobem odstraněnítakového rozporu se smlouvou právo kupujícího požadovat po prodávajícím, aby dodal novou věc nebo aby vyměnil její součást. Pokud nenítakové řešení rozporu s kupní smlouvou možné, je kupující oprávněn od smlouvy odstoupit.

Pokud tedy na nový vůz spěcháte a dodání nového vozu by znamenalo prodloužení doby dodání, bude možné od smlouvy odstoupit. V takovém případě je prodávající povinen vrátit vám plnění v podobě zálohy.