Reklamace/e-shopy: Odstoupení od kupní smlouvy vozidla

Kupní smlouva

Dobrý den,koupili jsme auto značky Bmw od známého,které jsme chtěli pro syna až si udělá řiditsky průkaz.Smlouvu z nasim známým sem sepsala já jeho maminka na syna a podepsala sem ji i za syna obě strany jsme se tak domluvili.Po sepsání smlouvy druhy den praskla řemenice zavolali jsme to známému co nám auto prodal domluvili jsme se tedy aby přijel škodu tedy i viděl a že to tedy opravíme a opravu jsme i zaplatili.Pote se to stalo za dva dny znova ale auto se stalo už nepojízdé bylo nám řečeno že auto je možná opravitelné ale už za větší částku než je cena auta.Chtěli jsme tedy odstoupit od smlouvy jelikož jsme se při sepsání smlouvy domluvili na dvě splatky,první splátka byla uhrazena a druha bude až ho necháme zkontrolovat v servisu to už ale po koupi vozidla nebylo možné jelikož druhy den se stala ta vada.Teď jsem psala známému že chceme odstoupit od smlouvy a on že to dá právníkovi že smlouva je neplatná a že je to prý podvod když jsem to sepsala a podepsala já za mého syna.Dodávám že je to známý a obě strany jsme s tím souhlasili jelikož chtěl sepsat co nejdrive smlouvu a peníze.Nevím tedy jak teď postupovat a odstoupit od smlouvy.Děkuji za odpověd...

Dobrý den,

v případě smlouvy o koupi vozu je třeba postupovat velmi obezřetně, neboť velice záleží na tom, jak byla smlouva sepsána. Z Vašeho popisu nelze určit, zda byl ve smlouvě o koupi zmíněn i stav vozu, popř. zda jste vůz prohlédli a souhlasili s tím, v jakém stavu se nachází. Toto vše by bylo třeba posoudit.

Co se týče samotné smlouvy, bylo by i u ní třeba zjistit, jak byla sepsána, zda to byla smlouva mezi Vámi a známým ve prospěch Vašeho syna, popř. se jednalo o smlouvu mezi synem a známým s tím, že jste jednala jako synova zákonná zástupkyně. V obou případech si však myslíme, že smlouva je platná, neboť dle ustanovení OZ je třeba na právní jednání pohlížet spíše jako na platné než neplatné. Vady, které smlouva mohla obsahovat, pokud nejdou proti zákonu, lze zhojit (např. chybějící synův podpis v případě, že smlouva byla uzavírána jeho jménem).

Pokud budete mít zájem, můžete svůj případ zadat přes internetové stránky společnosti Vaše nároky a spolupracující právníci jej zdarma posoudí.