Reklamace/e-shopy: Odstoupení od kupní smlouvy z důvodu chybějícího techničáku

Odstoupení od smlouvy

dobrý den,při podpisu kupní smlouvy jsem přišel na to že auto nemá malý techničák.mám nárok na odstoupení od smlouvy??

Dobrý den,

občanský zákoník u práv z vadného plnění stanoví, že za vadu se považují i vady v dokladech nutných pro užívání věci, tedy i zmíněný malý technický průkaz. V tomto případě se jedná o podstatné porušení smlouvy, kdy má kupující mimo jiné právo i na odstoupení od smlouvy. Na druhou stranu nutno podotknout, že povinností kupujícího je si předmětné věci řádně zkontrolovat. V některých případech tak i lze ztratit práva z vadného plnění, jedná-li se o vadu, kterou musel kupující s vynaložením obvyklé pozornosti poznat již při uzavření smlouvy. To ovšem neplatí, ujistil-li ho prodávající výslovně, že věc je bez vad, anebo zastřel-li vadu lstivě. Záleží tedy i na obsahu Vaší kupní smlouvy. Ve Vašem případě doporučujeme, pokud tak již nebylo učiněno, oznámit neprodleně vadu prodejci, a současně jej vyzvat k dodání chybějící věci. Pokud dodání dokladu není možné, má kupující právo na odstoupení od smlouvy, vytknul-li včas vadu prodejci.