Reklamace/e-shopy: Odstoupení od smlouvy i přes obeznámení se závadami motoru

Reklamace

Dobrý den, na začátku letošního roku jsem prodal pracovní čtyřkolku. Tato čtyřkolka byla před prodejem zadřená na klice, čímž byl zásadně poškozen motor. Vzhledem k této skutečnosti byl celý stroj předán do opravy servisu, jenž provedl celkovou opravu motoru ( GO motoru ), na kterou následně vystavil doklad a poskytl 2letou záruku na složení a funkčnost. Po opravě se na čtyřkolce nejezdilo, byla ihned vystavena k prodeji. Nynější majitel si stroj prohlédl, projel, byl obeznámen se závadou na motoru a o její opravě v servise. Při tom mu byl předán daňový doklad a byl poučen o povinnosti nechat si vyměnit olej a filtr v odborném servise, kde mu bude vystaven o výměně doklad, aby mohla být záruka na opravu platná. V případě, že tak neučiní byl obeznámen, že záruka na opravu motoru zaniká. Informace o opravě motoru, záruce a povinnosti byly uvedeny ve smlouvě. Po necelých 4 měsících se kupující ozval, že mu protéká chladící kapalina do oleje. Tuto závadu se podle jeho slov pokusil sám odstranit, ale neúspěšně. V současné době požaduje vrácení peněz a odstoupení od smlouvy. Otázka zní, může kupující požadovat odstoupení od smlouvy, když byl: 1- obeznámen se zadřením motoru a o opravě 2- pokusil se sám závadu odstranit 3- na funkčnost opravy byla poskytnuta záruka servisem Děkuji za odpověď

Dobrý den,

v uvedeném případě bohužel nejsme schopni posoudit, zda protékání chladicí kapaliny do oleje nutně souvisí s předchozí opravou motoru – k tomu by bylo nutno případně vypracovat znalecký posudek. Pokud by se jednalo o závadu jinou, musel by kupující prokázat, že závada na čtyřkolce existovala již v době převzetí. Zároveň by mu vzniklo právo odstoupit od kupní smlouvy pouze v případě, že by prokázal podstatné porušení kupní smlouvy z Vaší strany. To by mohlo být velmi problematické, neboť se za podstatné se považuje takové porušení povinnosti, o němž strana porušující smlouvu již při uzavření smlouvy věděla nebo musela vědět, že by druhá strana smlouvu neuzavřela, pokud by toto porušení předvídala. Co se týče obeznámení o provedené opravě motoru a následně poskytnuté záruky na opravu servisem, v tomto případě lze konstatovat, že tuto závadu nemůže kupující vůči Vám uplatňovat. Závěrem lze říci, že prokázání práva na odstoupení od kupní smlouvy ze strany kupujícího by mohlo být v daném případě velmi komplikované až nemožné.