Reklamace/e-shopy: Odstoupení od smlouvy při koupi automobilu

Odstoupení od smlouvy

Dobrý den, jsem stará baba a po dlouhé době jsem se dostala do potíží díky nekalým praktikám jedné veliké a známé firmy. Chtěla jsem tam koupit dceři auto. Po několikahodinovém čekání jsem dala zálohu, dcera podepsala smlouvu, kteroují však nedali, uschovali ji ve firmě s tím, že ji dostane, až doplatí cenu.Týden po tom jsme osobně jely do firmy odstoupit od smlouvy. Osobně to údajně nešlo, nebylo možné ani to napsat tam a proti podpisu předat.Další den jsme poslaly odstoupení od smlouvy s ověřeným podpisem. Nechali to bez odezvy, po telefonu vyžadovali osobní návštěvu.Při další návštěvě jsme dostaly alespoň kopii kupní smlouvy. Zároveň nám sdělili, že odepsali, což nebyla pravda. Ale teď k mému dotazu: Kupní smlouva měla u razítka poznámku - přiložen protokol a převzetí vozidla v posledním díle smlouvy byl bod - nedílnou součástí smlouvy je protokol o převzetí vozidla navíc tam je špatná adresa dcery v kupní smlouvě není uvedena možnost odstoupení, pouze výměny vozidla Napsaly jsme další dopis s tím, že kupní smlouva je neplatná a že opět žádáme o vrácení zálohy s tím, že jsme dostaly informaci, že odstoupení uznali, fakturu stornovali, ale žádají opět osobní návštěvu. Nyní jsme dostaly dopis, že jsme ještě nedoplatili a nepřevzali vozidlo. Našla jsem ve smlouve malou poznámku, že pokud nebude cena doplacena ani měsíc po dohodnutném termínu, záloha propadá. Chtěla bych se zeptat, - zda pokud ve smlouvě není uvedeno nic o odstoupení od smlouvy, zda platí občanský zákoník - zda pokud není přiložen a ani vyhotoven protokol o převzetí vozidla a je tam špatná adresa, je smlouva platná či ne Moc a moc Vám děkuji za odpověď. B.

Dobrý den,

samozřejmě bychom Vám nejlépe poradili, kdyby jste případ zadala k nám do systému, nahrála podklady, na základě kterých můžeme situaci lépe posoudit.

Nicméně k vaším dotazům. Pokud ve smlouvě není upraveno odstoupení od smlouvy, řídí se subsidiárně občanským zákoníkem. Co se týče náležitostí smlouvy, musí být zde osoby uzavírající závazek dostatečně identifikováni. Adresa patří mezi jednu z podstatných náležitostí, tudíž chybná adresa by mohla být jednou z příčin neplatnosti smlouvy. Protokol o převzetí vozidla bude podstatný až při předání a jelikož k němu dle Vás nedojde, neměl by mít na účinnost smlouvy vliv.

Nicméně pro lepší posouzení bychom potřebovali vidět veškeré dokumenty na základě kterých Vám můžeme zajistit nejlepší možnou pomoc.