Reklamace/e-shopy: Odstoupení od smlouvy při podeji vozidla

Odstoupení od smlouvy

Dobrý den přeji,před necelým měsícem,jsem dal na protiůčet auto a řádně ho prodal v prodejně novému majiteli a částka za mé auto šla na akontaci nového.Vše smluvně podložené a podepsané a technické prukazy přepsané na nové majitele,ale ted mi přišel email z prodejny že mi chtějí automobil vráti,protože měl skrytou závadu,i když v kupní smlouvě je odstavec a v něm se píše že cituji:Kupující se seznámil s technickým stavem,byla provedena zkušební jízda,celková kontrola ,celkový počet kilometru(vypsáno ručně).proto Vás žádám o radu zda mi to auto mohou vrátit i když se v něm už nějakým zpusobem vrtali.Děkuji za odpověď Marek V.

Dobrý den,

ačkoliv je ve smlouvě ustanovení o tom, že se Kupující seznámil s technickým stavem vozidla apod., neznamená to, že vozidlo ještě nemusí mít skryté vady. Samozřejmě vždy záleží na konkrétní situaci, co skrytou vadou bude a co již ne. Dle § 2100 odst. 1 Právo kupujícího z vadného plnění zakládá vada, kterou má věc při přechodu nebezpečí škody na kupujícího, byť se projeví až později. Pokud by tedy bylo prokázáno, že auto mělo skutečně skrytou vadu a kupující bez zbytečného odkladu tuto vadu namítnul, má práva z vadného plnění. Avšak to, že kupující má práva z vadného plnění, ještě neznamená, že automaticky může odstoupit od kupní smlouvy a vozidlo Vám vrátit. Bude především záležet na tom, zda vada bude schopná založit podstatné porušení smlouvy. Pokud by vada byla podstatným porušením smlouvy, může kupující od smlouvy odstoupit vozidlo Vám vrátit a Vy byste byl povinen vrátit kupujícímu peníze. Avšak pokud by to byla vada pouze nepodstatná, může kupující žádat pouze slevu z kupní ceny, popřípadě opravu věci.