Pojištění automobilu: Odstranění škody do původního stavu

Škoda na vozidle

Dobrý den, škoda způsobená 3osobou přesahuje dle pojišťovny odhadní cenu vozidla. Mám nárok na odtranění škody do původního stavu? Prosím o odkaz na judikaturu. Děkuji. Hanzalík

Dobrý den,

Bohužel v tomto případě nejspíše ještě žádná relevantní judikatura nebyla vydána. Dle starého občanského zákoníku se škoda nahrazovala uvedením do původního stavu v případě, že to bylo možné a účelné. Dle nového Občanského zákoníku se však nahrazuje uvedením do původního stavu (tedy opravou či uhrazením nákladů na opravu) pokud je to dobře možné, což tedy posiluje nárok na uhrazení nákladů na opravu, ovšem dosud zde není relevantní judikatura. Obecně však lze říci, že by nebylo možné se domáhat uvedení v předešlý stav, pokud by toto jednání bylo zjevně šikanózní vůči škůdci.

S pozdravem, Vašenároky.cz