Pracovněprávní nároky: Odstupné při ukončení činnosti

Nárok na odstupné

Jsem zaměstnána 3 roky v restauraci na hpp. majitelka se rozhodla ,že ukončí svou činnost a předá restauraci synovi. S tím ,že si mě syn ponechá nadále jako pracovnici. Napíšou se výpověd z PP a nová prac.smlouva. Mám strach, aby syn po měsíci také neskončil. Chtěla bych vědět jaké mám nároky ze strany majitelky a budoucího majitele. jestli mi musí vyplatit 3 měs. plat nebo tyto pohledávky přebírá její syn nonovou smlouvou. Děkuji moc za odpověd. Lacinová

Vážená pí. Lacinová,

v případě výpovědi dané zaměstnavatelem náleží zaměstnanci odstupné v případech, kdy se zaměstnavatel ruší, přemisťuje, nebo se zaměstnanec stane nadbytečným nebo je z důvodu prac. úrazu nebo nemoci z povolání neschopen dále práci vykonávat. Toto odstupné musí být vyplaceno po skončení prac. poměru. Nový prac. poměr pak zakládá nové právo na odstupné. Musí se však jednat o smlouvu uzavřenou s novým zaměstnavatelem! V případě skončení staré smlouvy a uzavření nové se stejným zaměstnavatelem se jedná o „prodloužení“ stávajícího poměru. Pokud by v tomto případě došlo k ukončení pracovního poměru založeného novou smlouvou, náleží Vám odstupné, které se vypočítá i z doby odpracované na základě staré smlouvy.