Pracovněprávní nároky: Odstupné při ukončení dohodou

Nárok na odstupné

Dobrý den,dohoda o rozvázáni pracovního poměru:sjednávají tuto dohodu o rozvázání pracovního poměru ve smyslu ustanovení paragrafu 49 zákona č.262/2006 Sb.,zákoníku práce. Zaměstnavatel a zaměstnanec se dohodli na ukončení pracovního poměru dohodou ve smyslu ustanovení paragrafu 49 zákoniku práce.pracovní poměr skončí ke dni 30.6.2017. Obě strany tímto prohlašují,že s obsahem dohody o rozvázaní pracovního poměru souhlasí. Jsem zaměstnán od 1.2.2016.Mám nárok na odstupné? Předem děkuji za odpověd.

Dobrý den,

v uvedeném případě záleží na tom, jaký důvod je v dohodě o ukončení pracovního poměru uveden. Jestliže se jedná o následující důvody: a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část, b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část, nebo c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách, náleží Vám, jako zaměstnanci, odstupné ve výši dvojnásobku Vašeho průměrného výdělku.

Jestliže by důvodem rozvázání pracovního poměru byla skutečnost, dle které nesmíte podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li jste na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice, náleželo by Vám odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku.

Pro vznik nároku na odstupné je však nutné, aby tyto důvody byly v dohodě o rozvázání pracovního poměru uvedeny, anebo nejlépe, aby zde bylo i odstupné výslovně zmíněno.