Pracovněprávní nároky: Odstupné při výpovědi u invalidního důchodu

Nárok na odstupné

Dobrý den,manželce byl přidělěn částečný invalidní důchod.Nemůže tedy pracovat na dosavadním místě a organizace nemá lehčí místo.Má tedy podat výpověď. Musí ona nebo organizace sama a tudíž má nárok na odstupné.Nejsme si jistí.Děkuji.

Dobrý den,

pokud by byl invalidní důchod způsoben pracovním úrazem, má Vaše manželka nárok na odstupné v případě, kdy manželce dá zaměstnavatel výpověď, nebo rozváží pracovní poměr dohodou. Na dohodě však musí být uveden důvod ukončení pracovního poměru, tedy neschopnost pracovat na stávající pozici. Pokud invalidita byla způsobena jiným než pracovním úrazem, může manželka okamžitě ukončit pracovní poměr za předpokladu, kdy podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce, pak by manželce náležela od zaměstnavatele náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby.