Pracovněprávní nároky: Odstupné při změně formátu pobočky

Nárok na odstupné

Dobrý den, prosím o informaci ohledně ukončení pracovního poměru. Končila mi rodičovská dovolená, během které zaměstnavatel zrušil moji pozici bez náhrady. Personalistka mi nabídla ukončení pracovního poměru dohodou s tím, že dostanu mimořádný bonus ve výši 5 mezd. Moje vedoucí mluvila o tom, že mi bude vyplaceno odstupné. Tudíž jsem na dohodu přistoupila, ovšem nebylo mi vyplaceno odstupné, nýbrž mzda za 5 měsíců, což dělá velký rozdíl, neboť z odstupného se neodvání odvody na soc. a zdr. pojištění. Na můj dotaz, že jsem myslela, že se bude jednat o odstupné, mi personalistka uvedla, že nárok na odstupné nebyl, protože se nejednalo o organizační změnu, nýbrž o změnu formátu pobočky. Prosím o informaci, jestli jsem měla na odstupné nárok a jestli lze tuto skutečnost řešit ještě zpětně i po podpisu dohody. Děkuji.

Vážená paní,

V případě, že jste podepsala dohodu o skončení pracovního poměru, je důležité, jak byla tato napsána. Pokud se v dohodě nevyskytuje ustanovení o důvodu rozvázání pracovního poměru, popř. ustanovení o účelu vyplacení mzdy ve výši 5 průměrných platů, je nutné postupovat v obecných intencích a podřadit důvod skončení pracovního poměru pod ustanovení § 52c Zákoníku práce, neboť zaměstnavatel pro Vás neměl pozici z důvodu organizačních změn. V takovém případě Vám ze zákona náleží odstupné ve výši 1-3 měsíčních platů, podle délky pracovního poměru.

S pozdravem, Vaše nároky