Pracovněprávní nároky: Odstupné ze zdravotních důvodů

Nárok na odstupné

Dobrý den, jsem v ID 3.stupně a v současné době v neschopnosti.Jsem sttní zaměstnanec a pracovní poměr mi měl být ukončen k 30.6.2017 kvůli vzdělání. Nyní se prý vydal zákon o prodloužení nesplněného vzdělání do roku 2021. V armádě pracuji 22 let a teď prý nemám nárok na odstupné. Ani ze zdravotních důvodů. V ID jsem 1 rok - mám na roztroušenou sklerozu a deprese (psychický stav), který se mi zhoršil i důsledkem nového vedení a pracovních podmínek po přestupu do státní služby. Je evidováno u mé psychiatričky. Mám nárok na odstupné. Moc Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Lenka Pokrupová

Vážená paní Pokrupová,

Ve Vašem případě je nutné posoudit, zda se jedná skutečně o výpověď z důvodu vzdělání (jednalo by se o nadbytečnost, popř. změnu náplně práce, a proto by Vám náleželo odstupné ve výši 3 průměrných platů), nebo z důvodu zdravotního stavu (v případě, že je stav způsoben nemocí z povolání, máte nárok na odstupné ve výši 12 měsíčních platů, v případě, že se jedná o zdravotní stav, který vznikl v důsledku genetických nebo jiných faktorů, nenáleží Vám nárok na odstupné).

S pozdravem,

Vaše nároky