Ostatní: Odvolání daru

Dar

Dobrý den. Před nedávnem jsem si objednal notebook na splátky s úmyslem, že ho daruji své blízké kamarádce. Nepodepsali jsme žádnou smlouvu. Notebook budu splácet přibližně 2 roky. Když jsem dané osobě notebook daroval, tak mám právo si ho vzít zpět? Případně co by se stalo, pokud bych z důvodu, že platím něco, co už nepatří mně, přestal splácet. Měl bych z toho nějaký postih a nebo by daná osoba musela notebook vrátit? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dar, který jste někomu dal, jde odvolat (a notebook si vzít zpátky) pouze v případě nevděku obdarované osoby, tj. tehdy, kdy Vám tato osoba ublíží úmyslně či z hrubé nedbalosti, nebo v případě, že se ocitnete ve stavu věcné nouze (např. neschopnost výživy sama sebe). Za jiných okolností již k předmětu daru (notebooku) žádné právo nemáte.

Co se týče splácení kupní ceny notebooku, fakt, že jej již nemáte, není nijak relevantní - stále jste vázaný kupní smlouvou a pokud přestanete plnit své smluvní povinnosti, protistraně vznikají nároky ze smlouvy - např. úroky z prodlení, smluvní pokuta atd.

S pozdravem,
Vaše nároky.cz

Zpět do Ostatní