Pracovněprávní nároky: Okamžité ukončení pracovního poměru dle § 56

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den, měla bych takovýto dotaz... Dne 19.7.2016 jsem ukončila pracovní poměr dle § 56 odst. 1 písm. b) ZP s nárokem na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku za dobu 2měsíční výpovědní lhůty. Aktuálně probíhají diskuze o mém nástupu k tomu samému zaměstnavateli (dlužné mzdy již doplatil). Předpokládaný termín nástupu by byl 1.9.2016. A můj dotaz zní... Mám nárok na náhradu mzdy?... Za jakou dobu dostanu náhradu mzdy?... Za srpen nebo i za září? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

v případě okamžitého zrušení pracovního poměru zaměstnancem dle § 56 odst. 2 zákoníku práce přísluší zaměstnanci náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby. Ve Vašem případě by dvouměsíční výpovědní doba začala běžet dne 1. 8. 2016, a máte tedy nárok na vyplacení průměrného měsíčního výdělku za měsíce srpen a září.

To, že nastoupíte do nového zaměstnání, na Vašem nároku nic nemění. Váš původní pracovní poměr byl ukončen z Vaší strany okamžitým zrušením, za což máte nárok na náhradu mzdy. Nyní však uzavíráte novou pracovní smlouvu a jedná se tedy o nový pracovněprávní vztah, byť se stejným zaměstnavatelem.