Pracovněprávní nároky: Omezení zaměstnance při návštěvě lékaře

Lékař

Dobrý den, může zaměstnavatel nějakým vnitřním předpisem či směrnicí omezit poskytnutí volna a náhrady mzdy za čas ztrávený návštěvou u lékaře na dvě hodiny? Může takto zaměstnavatel omezit své zaměstnance, není to protizákonné? Jak se vyřeší, když tento čas byl prokazatelně delší - cesta + ošetření v nejbližším lékařském zařízení? Děkuji moc za odpověď

Dobrý den,

nárok na náhradu mzdy a volno při ošetření v lékařském zařízení vyplývá ze zákona v případech, kdy ošetření nelze provést mimo pracovní dobu. Zaměstnavatel jej tedy nemůže omezit. Pokud by Vám zaměstnavatel odmítal poskytnout náhradu mzdy za dobu ošetření je nutné jej vyzvat k jejímu poskytnutí a případně se jí domáhat soudní cestou. Je také možné podat podnět na příslušný inspektorát práce, který záležitost prošetří a může zaměstnavatele sankcionovat.

S pozdravem, Vašenároky.cz