Reklamace/e-shopy: Opakovaná reklamace

Opakovaná reklamace

Dobrý den,prosím Vás o radu. Nechala jsem si firmou rekonstruovat byt, včetně nových vstupních bezpečnostních dveří. Tyto dveře jsou vadné - jedná se o vadu při zamykání dveří, kdy nejdou uzamknout. Tuto závadu již reklamuji popáté. Vždy přijel technik a dveře dočasně opravil a stejná závada se stále opakuje. Dveře mají dvouletou záruku a já je reklamuji již celý rok.Pří poslední reklamaci (páté) - mě mailem jednatelka z firmy napsala : "Reklamaci řeším, pravděpodobně Vám vymění dveře za nové o přesném výsledku Vás budu informovat."Uplynul více něž měsíc a reklamace vyřízena není. Nikdo se neozval. Protokol o reklamaci jsem při žádné reklamaci neobdržela. Prosím o sdělení, jak mám dále postupovat.Děkuji T

Dobrý den,

podle ustanovení zákona o ochraně spotřebitele, je prodávající povinen reklamace přijímat a vyřizovat je ve lhůtě 30 dnů ode dne jejich uplatnění, pokud si se spotřebitelem nedohodne lhůtu delší. Současně je také povinen Vám vždy vystavit reklamační protokol. Jestliže tak prodávající nečiní, můžete se obrátit na Českou obchodní inspekci, která prodávajícího sankcionuje. Česká obchodní inspekce však nemůže vstoupit přímo do vztahu mezi Vámi a prodávajícím.

Uvádíte, že prodávající jednak nevyřídil Vaši reklamaci v zákonné lhůtě 30 dní a současně jste již stejnou vadu reklamovala opakovaně. Podle občanského zákoníku a související judikatury můžete v takovém případě odstoupit od kupní smlouvy. Při odstoupení od kupní smlouvy jsou si strany povinny vrátit svá vzájemná plnění. Prodávající by Vám měl vrátit peníze a Vy jemu zboží - dveře. Samozřejmě je možné se s prodávajícím domluvit i jinak, například na výměně dveří za bezvadné.

Odstoupení od kupní smlouvy je jednostranný právní úkon a není třeba, aby s ním prodávající vyslovil souhlas. Může se však stát, že Vám prodávající nebude chtít peníze vrátit. V takovém případě by bylo nutné věc řešit soudní cestou. Vzhledem k tomu, že Vám prodávající nevystavoval reklamační protokoly, mohl by být Váš nárok obtížně vymahatelný právě z důvodu chybějících důkazů.