Pracovněprávní nároky: Oznámení práce ve svátek

Státní svátek

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli je někde stanoveno v zákoně jak dlouho dopředu mi zaměstnavatel musí oznámit práci na státní svátek. Pracuji v IT jako technická podpora která garantuje 24/7 dostupnost zákazníkům. Situace je taková, že kolega měl pokrýt státní svátek, ale onemocněl a zaměstnavatel teď žádá, abych zaskočil já a oznamuje mi to ani ne 24 h předem. Děkuji

Dobrý den

Zákoník práce stanoví, že ve svátek může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon prací, které je možné zaměstnanci nařídit ve dnech nepřetržitého odpočinku v týdnu, práce v nepřetržitém provozu a práce potřebné při střežení objektů zaměstnavatele. Minimální délku předchozího oznámení přitom zákon nijak nedovozuje, není tedy vyloučeno, aby Vám zaměstnavatel oznámil povinnost pracovní činnosti i s takto krátkým předstihem.