Pracovněprávní nároky: Placené volno přes svátky

Státní svátek

Dobrý den, pracuji v obchodě, kde pracujeme krátký/dlouhý týden, v krátkém týdnu pracujeme ve středu a čtvrtek, v dlouhém týdnu máme naopak volno ve středu a ve čtvrtek a zbytek týdne máme směny. Dnes nám přišlo nařízení, neplánovat směny na 25. a 26. prosince, tyto svátky vychází na moje směny v dlouhém týdnu. Hodiny za tyto dva dny si musíme nahradit během čtrnáctidenního vyrovnávacího období. Chtěla bych se zeptat, jestli je toto v pořádku. V jiné svátky jsme měly klasicky placené volno. Najednou se situace změnila. Na Štědrý den, kdy má být od 12 hodin zavřeno, budou mít zbytek dne placené volno. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud pracujete v prodejně, která se během státních svátků nezavírá a zaměstnavatel Vás o rozpisu směn zpravil 14 předem, potom ano, možné to je. Jestli ale pracujete v prodejně s rozlohou více než 200 m2 a nebyla jste o změně směn zpravena alespoň 14 dnů předem a tato změna nebyla schválena zaměstnaneckými odbory, pak by se mohlo jednat o účelové jednání a v tomto případě byste měla právo na náhradu mzdy za ušlý výdělek z důvodu státního svátku.