Reklamace/e-shopy: Platba za telefon v bitcoinech

Sance za odstoupení od smlouvy

Dobrý den, včera jsem na shopu nakupprodej.eu našel telefon za zajímavou cenu v korunách. Zaregistroval jsem se, automaticky odklikl Obchodní podmínky, vyplnil fakturační údaje a telefon objednal. Po kliknutí na OBJEDNAT se objevila stránka vybizejici k platbě předem v bitcoinech, za což bych měl dostat nějaký voucher na tento telefon. To už na mě shop nepůsobil moc důvěryhodně a v bitcoinech taky neobchoduji. Pročetl jsem Obchodní podmínky shopu a s udivem jsem zjistil, ze objednávka platí 1 den a když nezaplatim, jsem dluzny pokutu cca 5000,-, která bude vymahana. Mají na tohle vůbec právo? Poslal jsem mailem zadost o zrušení objednávky, ale jak to vypadá, Občanský zákoník je téhle vypecene firmě nejspíš k smíchu..?! Děkuji za Vaše rady a připomínky, Kováč

Dobrý den,

občanský zákoník stanoví, že ustanovení obchodních podmínek, které druhá strana nemohla rozumně očekávat (tzv. překvapivé ujednání), je neúčinné, nepřijala-li je tato strana výslovně; k opačnému ujednání se přitom nepřihlíží. Zda se jedná o takové ustanovení, se posoudí nejen vzhledem k jeho obsahu, ale i ke způsobu jeho vyjádření. Otázkou překvapivosti se hojně zabývá judikatura posledních let, která odkazuje k různým závěrům, lze tedy říci, že vždy záleží na konkrétní dané situaci a okolnostech. Judikatura Ústavního soudu přímo nevylučuje stanovení smluvních pokut v obchodních podmínkách, i když se bezesporu přiklání k omezování určování takovýmto způsobem, přičemž preferuje stanovení smluvní pokuty přímo ve smlouvě samotné. Dodává přitom, že obchodní podmínky ve spotřebitelských smlouvách nesmějí sloužit k tomu, aby do nich skryl dodavatel ujednání, která jsou pro spotřebitele nevýhodná a o kterých předpokládá, že pozornosti spotřebitele nejspíše uniknou. V každém případě máte v případě smlouvy uzavřené mimo obchodní prostory zákonné právo na odstoupení od smlouvy do 14 dní bez udání důvodu, (výjimku představují pouze věci uvedené v § 1837 nového občanského zákoníku), které nesmí být nijak sankcionováno.