Pracovněprávní nároky: Platnost pracovní smlouvy

Pracovní smlouva

Zdravím, podepsal jsem chybnou smlouvu. Podepsána dne 15.11., nicmeně je na ní uvedeno datum nástupu 1.9., chci se tedy zeptat, byla je v období 1.9. - 15.11. platná, či nikoliv? (Důkaz o pozdním podepsání mám) Díky za odpověď

Dobrý den,

základní indicie by byla, jak je smlouva sepsána. Pokud se v ní nachází ustanovení o tom, že ač byla podepsána až 15.11, je platná již od 1.9.

Poté by samozřejmě smluvní vztah trval již od data platnosti s tím, že písemná forma byla pouze jakýmsi utvrzením tohoto vztahu. Pokud tomu tak není, je třeba posoudit, čeho se smlouva týkala. Pokud se jednalo o soukromoprávní smlouvu mezi dvěma subjekty (např. vy jako dodavatel a protistrana jako odběratel), řídí se smlouva náležitostmi Obč. zákoníku, který nevyžaduje písemnou formu. Uzavření písemné smlouvy je pak už jen potvrzení smluvního vztahu, který trval již před uzavřením smlouvy.

Pokud se však jednalo o pracovněprávní vztah, je třeba posoudit, zda jste již započal vykonávat práci. Pokud jste práci ještě vykonávat nezačal, máte možnost namítnout neplatnost takovéto smlouvy. V opačném případě nemá absence písemné formy vliv na trvání pracovního vztahu, ale zaměstnavateli hrozí pokuta od inspektorátu práce.