Bydlení: Plíseň v bytě - nárok na odstoupení od smlouvy?

Nájemní smlouva Odstoupení od smlouvy Skryté vady nemovitosti

Dobry den,obracim se na Vas s prosbou o radu. Syn studuje VS,pronajal si suterenni byt.Po trech tydnech se objevila v byte plisen.Syn majitelku na tuto skutecnost nekolikrat upozornoval.Majitelka klukum naridila,ze maji vice topit (i pres noc) a mit neustale pusteny odvlhcovac( je pomerne hlucny).Topeni je tam elektricke,tudiz se jiste navysi i platby -vyuctovani. Syn ma alergii mimojine i na plisne a navic i atop.ekzem.Chtel najemni smlouvu ukoncit.Majitelka o tom ale nechce slyset a navic obvinuje najemniky,ze plisen zpusobili oni spatnym uzivanim bytu.Ma prosim nejakou sanci ukoncit najem v tomto byte,kdyz ho to potencionalne ohrozuje na zdravi? ( Pri komunikaci emailem majitelka priznala,ze i predesli najemnici se potykali s plisni v byte,ale kdyz zacli vice topit,plisen ,,zmizela"...

Dobrý den,

v uvedeném případě bude skutečně nutno posoudit, zda nelze plíseň v bytě přičíst rovněž i nájemci, který být užívá nevhodným způsobem. Pokud však za plíseň v bytě nemůže nevhodné užívání bytu ze strany nájemce, má nájemce povinnost ihned tuto závadu oznámit pronajímateli a ten má povinnost ji v přiměřené lhůtě odstranit. Pokud tak neučiní, může ji odstranit i nájemce a domáhat se náhrady škody (popřípadě slevy z nájemného) vůči pronajímateli. Pokud dále ani v dodatečné lhůtě pronajímatel vadu neodstraní, může nájemce vypovědět nájem bez výpovědní doby, představuje-li prodlení pronajímatele při odstranění vady hrubé porušení povinnosti.

Zpět do Bydlení