Ostatní: Podpis smlouvy od domovního prodejce

Odstoupení od smlouvy Ostatní

Dobry den, prosim o radu. Mamka prechazela od dodavatele energie L... k I..., ale mezitim se objevil podomni prodejce firmy C... a vlastne donutil mamku podepsat smlouvu. ptala se jej jestli je od Innogy a on tvrdil, ze ano tak mu to podepsala. Po dobe delsi nez 14 dnu volali s Innogy, ze pokud prejde dostane pokutu za nedodrzeni smlouvy 8200,-. Jelikoz mamka chtela u Innogy zustat tak se na pobocce vyridila vypoved u Comfort s tim,ze maximalne zaplati cenu zarovek,ktere dostala jako darek. Ale ted prisla faktura od C...,ze nedodrzela smlouvu a chteji 6050,-. Muze C... pozadovat takovou castku ikdyz byla smlouva sepsana podomnim prodejcem,nebo je to protipravni kdyz je podomni prodej zakazan? Dekuji za odpoved a preji prijemny den N.

Podomní prodej je sice ve většině obcí v České republice zakázaný, nicméně sankce za tyto praktiky se odvíjejí spíše v rovině veřejnoprávní, skrze pokutování takovýchto prodejců. Zákonodárce však řeší i problematiku roviny soukromoprávní, kdy umožňuje spotřebiteli od smlouvy odstoupit dle Občanského zákoníku ve lhůtě čtrnácti dní ode dne uzavření smlouvy. Energetický zákon umožňuje zákazníkovi v postavení spotřebitele vypovězení smlouvy ještě ve lhůtě do patnáctého dne po zahájení dodávky elektřiny nebo plynu. Lhůta je zachována, je-li v jejím průběhu výpověď odeslána držiteli licence. Výpovědní doba činí 15 dnů a počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi. Lze též doporučit obrátit se na Českou obchodní inspekci, popřípadě Energetický regulační úřad.

Zpět do Ostatní