Pracovněprávní nároky: Podpis výpovědi pro pracovní úraz

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den. Zaměstnavatelem mi bylo zděleno,že po ukončení pracovní neschopnosti vlivem pracovního úrazu a po mimořádné zdravotní prohlídce pokud nedopadne dobře mi bude dána výpověď s pracovního poměru.Jelikož se v paragrafech moc nevyznám a je tu možnost, že se zaměstnavatel nezachová férově a bude na mě zkoušet nějaké triky mám právo nebo je někde přímo uvedeno ,že před podepsáním výpovědi si ji mohu odnést domů cca. na jeden nebo dva dny a poradit se s advokátem a nebo musím výpověď podepsat a až poté se mohu bránit prostřednictvím advokáta a soudní cestou? Děkuji.

Dobrý den,

výpověď je jednostranný právní úkon, který může činit buď zaměstnavatel či zaměstnanec. K její platnosti proto není potřeba podpis druhé strany. K její platnosti stačí tedy pouze, aby Vám zaměstnavatel výpověď doručil. Další možnost ukončení pracovního poměru je dohodou. Dohoda je dvoustranné právní jednání, které vyžaduje souhlas obou stran. Zaměstnavatel Vás k podpisu dohody nikdy nemůže nutit. Obecně lze říci že pro zaměstnance je výhodnější, pokud obdrží výpověď, než když k ukončení pracovního poměru dojde dohodou, zejména v návaznosti na odstupné… Pokud Vám bude dána výpověď, běží dvouměsíční lhůta k podání žaloby na určení neplatnosti této výpovědi. Pokud tedy s výpovědí nebudete souhlasit, je nutné postupovat rychle. V takovém případě se neváhejte obrátit na naši společnost a my Vám s řešení případu po nezávazném posouzení rádi pomůžeme.

S pozdravem, Vašenároky.cz