Stát: Podpora při pozastavení OSVČ

Podpora v nezaměstnanosti

Dobrý den,na podzim mě bude šedesát let a pobírám již několik let ČID druhého stupně a pracuji jako OSVČ(jako přivýdělek) a také v závislém zaměstnání na plnný pracovní úvazek(můj hlavní příjem) a jsem již dva roky a čtyři měsíce v pracovní neschopnosti a budu muset závislé zaměstnání ze zdravotních důvodů po dvou operacích páteře a vleklých zdravotních problémech ukončit-na konci příštího měsíce mě bude ukončena prac.neschopnost a předpokládám,že následně dostanu výpověď ze zdravotních důvodů a plnný invalidní důchod mě byl zamítnut-mám pokles schopnosti pracovat o 60%.Budu se moc při současném pozastavení OSVČ přihlásit na pracovní úřad a z čeho se mě bude vypočítávat podpora v nezaměstnanosti když jsem více jak dva roky v pracovní neschopnosti?Děkuji za odpověď-Urbánek Stanislav

Dobrý den,

pokud jako OSVČ nedosahujete měsíčního hrubého výdělku vyššího než ½ minimální mzdy, nebrání to Vašemu zařazení do evidence uchazečů o práci. Nemáte ovšem nárok na podporu v nezaměstnanosti. Na tu byste měl nárok pouze pokud byste neměl žádný výděle,k pokud splníte další zákonné podmínky jako dobu pojištění a podání žádosti. Pokud jste v posledních dvou letech nevykonával 12 měsíců práci, bude se Vaše podpora vypočítávat z průměrné mzdy v národním hospodářství jako 0,15násobek průměrné mzdy za první dva měsíce, 0,12násobek průměrné mzdy další dva měsíce a následující měsíce 0,11násobek průměrné mzdy.

S pozdravem,

Vašenároky.cz

Zpět do Stát