Pracovněprávní nároky: Pohyblivá složka mzdy

Nevyplacená mzda

Dobrý den, při přechodu do současné firmy mi byla nabídnuta mzda 25000,- hrubého. Dostal jsem mzdový výměr, kde je uvedeno, že základní (pevná) mzda je 17000,- Kč a pohyblivá mzda (odměna) je 0-8000,- Kč. Jsem ve firmě zaměstnán 1,5 roku a dosud jsem dostával mzdu 25000,- Kč hrubého. Nyní jsem dostal ale pouze základní mzdu 17000,- Kč. Po mém dotazu mi bylo sděleno, že zbytek mi dá zaměstnavatel jinou formou. Pravděpodobně si mám napsat na celý zbytek cesťák. Můžu se nějak bránit? Je to vůbec zákonné? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

zaměstnavatel je povinen Vám vyplatit hrubou mzdu, kterou máte napsanou ve smlouvě, ve Vašem případě tedy 17 000 Kč. Pohyblivá složka mzdy může a nemusí být vyplacena, záleží na tom, k čemu se pohyblivá složka mzdy vztahuje, zaměstnanec na ní však nemá nárok automaticky. Pokud by se třeba pohyblivá složka mzdy vázala k určitým cílům, které by byly z Vaší strany splněny, zaměstnavatel by byl povinen Vám vyplatit i tuto složku mzdy. Pokud však zaplacení pohyblivé složky závisí na rozhodnutí zaměstnavatele, například osobní hodnocení zaměstnance, může se také stát, že pohyblivou složku zaměstnavatel nevyplatí nebo vyplatí jen část. V takovém případě se vůči tomuto jednání jen velmi těžko brání. Záleží tedy, jak máte se zaměstnavatel pohyblivou složku domluvenou.