Pojišťovny: Pojištění vytopení bytu

Pojištění domácnosti

Dobrý den, ve společné stupačce v panelovém domě praskla odvodová roura od našeho dřezu, takže se nám podařilo vytopit souseda pod námi. U nás voda netekla, vůbec jsme o způsobeném problému nevěděli. Z našeho pojištění Domácnosti u Generali nám bylo sděleno, že jsme situaci nezavinili, problém nastal v místě, které našemu bytu nepatří (za zdí), ať uplatníme nárok z pojištění domu. Bytové družstvo nám vzkázalo, že stupačka patří nám a náhradu si máme zajistit sami z naší pojistky. Tak kam se máme vlastně obrátit? Uznat vinu a požádat Generali o likvidaci, nebo trvat na likvidaci škody z pojistky domu? Děkuji za odpověď. Vl. Ciesarová

Vážená paní Ciesarová

Trubky svislého vedení (stoupačky) vedoucí teplo jsou většinou společnou částí domu. Za správu společných částí domu je odpovědné společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ). Jakožto člen přispíváte na správu společných částí domu pravidelnými příspěvky a na opravu máte nárok. Pokud se tedy domáháte pojištění, je třeba se obrátit na bytové družstvo. Je však třeba si zkontrolovat, zda stupačky skutečně patří do společné části domu.

S pozdravem, Vaše nároky.cz