Pojišťovny: Pojišťovna odmítá zaplatit za škodu

Zamítnuté plnění od pojišťovny

Syn při návštěvě v mém bytě uklouzl a poškodil prosklené dveře. Uplatňoval z pojistky domácnosti - odpovědnost za škodu. Pojišťovna odmítá s tím, že jsme příbuzní - odkaz na podmínky, kde je uvedena výluka z pojištění u příbuzných, žijících ve společné domácnosti. Nechtějí si nechat vysvětlit, že žijeme v rodinném domě, já mám domácnost v přízemí a syn v 1.patře - to přece není společná domácnost.

Dobrý den,

bohužel v právním smyslu je společná domácnost široký pojem a těžko jednoznačně odpovědět. Soud by pravděpodobně zkoumal hlouběji, jestli se jedná či nejedná o společnou domácnost. Jednalo by se např. o to, zda se jeden o druhého staráte, zda v katastru nemovitostí máte dům rozdělen na dvě samostatné bytové jednotky, jak jsou placeny služby za elektřinu, vodu apod. Jedná se o sporný pojem, který může být vykládán různě.