Reklamace/e-shopy: Poplatek za odstoupení od smlouvy

Sance za odstoupení od smlouvy

Dobrý den, v červenci 2016 jsem uzavřela smlouvu za 13 700.--Kč se společností Svět zdraví, za 13 dnů jsem odstoupila od smlouvy, společnost si účtuje 30% z ceny. Zdá se mi to nemravné.

Dobrý den, zde je podstatné to, jakým způsobem jste smlouvu uzavřela. Pokud se jednalo o uzavření smlouvy přes internet, máte nárok na odstoupení od smlouvy do 14ti dní bez udání důvodu. V takovém případě Vám musí být vráceny veškeré peníze a obchodník si nemůže nic navíc účtovat.

Jiná situace by však byla, pokud by byla smlouva uzavřena jinak než na dálku (smlouva na dálku je buď přes internet nebo přes telefon nebo uzavřena mimo klasické prostory k podnikání). V takovém případě může mít obchodník ve smlouvě nějakou sankci. Její výše sice nemůže být neúměrná, ale její neúměrnost by se musela prokázat. Záleží tedy opravdu na konkrétní okolnosti a také na důvodech, proč od smlouvy bylo odstoupeno.