Pracovněprávní nároky: Výpověď při nezaplacené mzdě

Nevyplacená mzda

Dobrý den, prosím o radu. Můj zaměstnavatel má již delší dobu finanční problémy, spěje do insolvence, ale zatím ji nepodal. Nám zaměstnancům však dosud nevyplatil prosincovou výplatu v plné výši ani žádnou další už pravděpodobně nedostaneme. Bylo nám doporučeno podat k 15.2.2018 okamžitou výpověď dle §56 odst. 1 písm. b) zákoníku práce a následně podat na firmu insolvenici a přihlásit se o mzdové nároky na ÚP. Chtěla bych si však ověřit, zda opravdu mohu v této situaci podat výpověď (dle výše uvedených důvodů) s tím, abych přesto měla nárok na odstupné (3-měsíční) a posléze na plnou podporu v nezaměstnanosti. U firmy pracuji 5 let. Děkuji předem za odpověd.

Dobrý den,

zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě z určitých podmínek, přičemž nevyplacená mzda je jedním z oněch důvodů.

( .... zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti (§ 141 odst. 1) )

Což znamená, že pokud nemáte mzdu za prosinec v lednu, nejdříve 16. února smíte ukončit bez prodlení pracovní poměr.

Rovněž platí, že zaměstnanci, který takto okamžitě zrušil pracovní poměr, přísluší od zaměstnavatele náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby uvedené ve smlouvě.

Pokud se setkáte s problémy při vymáhání částky po Vašem zaměstnavateli, neváhejte nám zadat případ k posouzení zdarma.