Pracovněprávní nároky: Okamžité ukončení pracovního poměru pro neproplacení státních svátků

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den, mám prosím dotaz. Chci se zeptat zda mám nárok na okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem, když mi zaměstnavatel nezaplatil plnou výši mzdy na kterou mám nárok ( jedná se zejména o neproplacené státní svátky ) . Jde o měsíce bžezen, duben 2018 a prosinec, listopad, říjen, červenec, květen 2017. V zákoníku práce jsem se dočetl že je možné okamžitě zrušit pracovní poměr pouze do 2 měsíců ode dne, kdy se o důvodu k výpovědi dověděl, nejpozději však vždy do 1 roku ode dne, kdy důvod k výpovědi nebo k okamžitému zrušení pracovního poměru vznikl. Moc tomu nerozumím, když už je doba delší než ty 2 měsíce tak mám ještě nárok pokud je to do 1 roku? Moc děkuji za odpověď

Dobrý den,

k tomu rozdílu 2 měsíce / 1 rok – jedná se o rozdíl mezi tzv. subjektivní lhůtou (2 měsíce) – tedy 2 měsíce od chvíle, kdy jste se fakticky o situaci dozvěděl a tzv. objektivní lhůtou, což je max. jeden rok. O dané situaci jste se totiž nemusel dozvědět hned – např. ležíte půl roku v nemocnici v komatu, takže by subjektivní lhůta (2 měsíce) začla běžet až od chvíle, kdy jste po probuzení reálně seznámil s tím, že Vám vlastně před půl rokem zaměstnavatel něco nedoplatil. Pokud byste ale v komatu ležel více než rok, tak máte smůlu, propásl byste i objektivní lhůtu.

Konkrétně k Vaší situaci – říkáte, že Vám zaměstnavatel nedoplatil část mzdy za letošní březen a duben – to je bezpochyby v rámci subjektivní lhůty 2 měsíce, tudíž byste měl mít právo na okamžité zrušení pracovního poměru.